Viete ako zazimovať terasu?

Ani sa nám nenazdalo a leto popri pracovných povinnostiach veľmi rýchlo akosi ubehlo, tak ako každý rok. Je to iba pár mesiacov, čo sme vysadili rastliny na záhrade či na letnej terase a opäť je tu obdobie prípravy terasy na zimu a jej zazimovanie. I keď rastliny zazimujete, dokážete využívať počas chladného počasia vašu terasu.

1 zásad zazimovania terasy

1. Ochrana rastlín je prvoradá

Záleži aké druhy rastlín máte na vašej zastrešenej terase. Sú rastliny, ktoré dokonca znesú i chladnejšie počasie. Ak máte kvalitné zastrešenie terasy, ktoré dokonca i občas počas návštev vykurujete, dokážu tieto rastliny prezimovať i počas chladnejšieho počasia. Rastliny stačí polievať raz za 7 dní a prípadne porosiť lístky. Všetky teplomilné rastliny je vhodné presunúť radšej do interiéru. V prípade nízkych teplôt sa odporúča rastlin, ktoré zostali na terase prekryť plátnom.

2. Skladovanie nábytku

Chladné počasie už zaklopalo na dvere a preto je potrebné myslieť na zazimovanie terasového nábytku, v prípade ak nemáte terasu zastrešenú, je potrebné nábytok buď prikryť alebo ak sa jedná o kovový nábytok uschovať ho v suchej miestnosti, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Kovové veci odporúčame natrieť počas jesene prípravkom proti korózií, aby si tak udržali skvelý vzhľad počas celej chladnej zimy. V prípade drevenného nábytku je potrebné tento materiál taktiež ošetriť správnymi prostriedkami, aby sa do nich nedostala voda, ktorá by počas mrazu zamrzla a nábytok by sa poničil.


3. Zadovážte si na terasu ihličnaté dreviny

Ak máte radi zeleň a obávate sa, že vaša terasa či balkón budú počas zimného počasia pôsobiť prázdno a nudne, odporúčame vám počas jesene nakúpiť ihličnany, vresy či vresovce. Vaša zastrešená terasa tak bude pôsobiť pútavo nielen pre vás, ale i mozné rodinné návštevy. Veľkou výhodou týchto ihličnanou je, že ich môžete použiť i počas vianočných sviatkov na výzdobu.

4. Nezabúdajte na jesennú či zimnú dekoráciu terasy

I keď ste premiestnili všetky kvety do interiéru, netreba zúfať a môžete mať svoju zastrešenú terasu stále prítažlivú. Na ozdobu môžete použiť sezónne farebné ozdoby počas jesene, blížiacich sa sviatkov všetkých svätých, či vianočných sviatkov. Príjemné osvetlenie dokáže vdýchnuť tú správnu atmosféru každej terasy. Vo vnútri si môžete zavesiť dokonca záclony, čím zútulnite jeho prostredie. Zaslúžite si mať útulmú a moderú terasu počas celého roka, nie i počas teplých letných mesiacov. 

5. Nezabúdajte na údržbu prekrytia

Viete ako sa starať o zastrešenie vašej terasy či bazéna? Údržba je naozaj veľmi jednoduchá. Povrch zastrešenia aj pojazdové dráhy stačí očistiť tečúcou vodou s obsahom dezinfekčného prostriedku. Dverové závesy, zámky a zatváracie mechanizmy možno jednoducho raz až dvakrát do roka premazať silikónovým olejom. Pri použití bezpečnostného skla sa steny zastrešenia umývajú ako okná a dobre preleštiť.